Sposób na ucznia
Gdy ponad rok temu głowiłam się, jak zorganizować proces indywidualizacji tak, by był efektowny oraz przebiegał naturalnie, szukając rozwiązania (inspirując się stronami zagranicznymi) wykonałam pomoc "Skończyłem, co mogę teraz zrobić". Są to słowa, które z pewnością nie raz słyszymy z ust uczniów, którzy kończą wcześniej zadanie. Rolą nauczycieli jest docenić i wspomóc ten potencjał. Działając w duchu oceniania kształtującego, łącząc metody i sposoby pracy, które już zostały wdrożone w naszej klasie, a także we współpracy z uczniami, stworzyliśmy kilka możliwości wykorzystania czasu:
- przełożenie kubka na zielony (funkcjonują u nas jako metodniki, sygnalizują, w jakim momencie pracy znajduje się uczeń oraz stanowią formę komunikacji między nauczycielem a uczniem);
- wybrać dodatkowe zadanie ze słoika (początkowo były to u nas teczki, jednak zamieniliśmy je na słoiki: pełne pasji do edukacji polonistycznej, edukacji matematycznej oraz do wiedzy o świecie). Są tam zadania do wykonania jednokrotnego użytku, wielokrotnego użytku (zalaminowane i uzupełniane za pomocą pisaków suchościeralnych) oraz ciekawostki.
- uporządkowanie miejsca pracy;
- pomoc koleżance/koledze pod warunkiem, że tego potrzebuje i chce;
- czytanie;
- uzupełnienie OK zeszytu (np. rysunkiem);
- poczytanie ciekawostek.
Uczniowie szybko wdrożyli się w taką organizację pracy i podchodzą do tego z wielkim entuzjazmem. Dzięki tej pomocy uczeń samodzielnie kieruje procesem uczenia się. Wybiera aktywność i dzięki temu rozwija się zarówno w sferze poznawczej, jak i społeczno-emocjonalnej.
Bardzo zachęcam do stworzenia takiego kącika w Waszej klasie. Oczywiście każdy może dopasować aktywności do swojej klasy, a także ich organizację.
Tabliczki "Skończyłem, co mogę teraz zrobić" do edycji -> TUTAJ
Nowa wersja - > TUTAJ
Naklejki na słoiki -> TUTAJ
* Drogi czytelniku! :) Jeśli zaciekawił Cię post lub skorzystałaś/łeś z pomocy, proszę zostaw po sobie znak w postaci komentarza lub udostępnienia posta. To ułatwi i umili moją pracę :)